Amatőr felvételek a borzalom perceiről
Egymást taposva menekültek több százezren
Fókusz - Kurucz Róbert, Zákányi Lili
2006-08-21 22:16:54
Négyre emelkedett a tegnapi vihar halálos áldozatainak a száma, és egy embert még mindig keresnek a Dunában. Több mint 300-an pedig megsérültek. A tomboló vihar szinte óramű pontossággal a tűzijáték kezdetekor csapott le a másfél millió nézőre.
Tegnap estefelé a becslések szerint másfél milliós tömeg gyűlt össze a Duna két partján. A már sokadszorra megrendezett repülőgépverseny rendben lezajlott, és negyed kilenckor véget ért. Ezután már mindenki a nap leglátványosabb részét, a hagyományos tűzijátékot várta. Az első pár perc rendben zajlott, aztán hirtelen hiheteten erejű vihar csapott le a városra.
Négy halott és csaknem 400 sérült a viharban
A Dunából emelték ki a negyedik áldozat holttestét
RTL Klub Híradó - Varga Zoltán, Erdélyi Angelika
2006-08-21 17:39:30
A tegnap esti hatalmas vihar újabb áldozatának holttestét találták meg a rendőrök. A Dunából emelték ki a Pest megyei Ercsinél. A nő a tűzijáték közben kitört viharban esett a vízbe, eltűnt társát még keresik. Így négyre emelkedett a halálos áldozatok száma. A vihar hatalmas pusztítást végzett a Duna-part környékén. Fákat csavart ki, tetőket rongált meg az orkán erejű szél. A lehulló cserép és üvegdarabok több száz autót törtek össze.
A tűzijáték kezdetével szinte egy időben először orkán erejű szél támadt, majd özönvízszerű eső zúdult Budapest belvárosára. Néhány perccel később mindenfelé vihar elől menekülő embereket lehetett látni. A nézőkre több helyen cserepek, üvegdarabok hullottak. A tűzijátékra kilátogatók a hidak alatt és az aluljárókban kerestek menedéket.
A 100-120 kilométer/órás, orkánerejű szél rengeteg fát kicsavart. Az egyik kidőlt fa miatt halt meg két ember a Lánchídnál: egy 12 éves kislány és egy 28 éves férfi. Rájuk dőlt egy emelvény, amelyet felborított egy kidőlő fa. A biztonsági emberek azonnal lezárták a környéket.
Az Erzsébet hídnál is tragédia történt, ott egy idős asszony vesztette életét, azt még nem lehet tudni, hogy miért.
Fél tízkor a belvárosban folyamatos szirénázást lehetett hallani. A járdákat és az utcákat sok helyen fák zárták el.
Az eddigi adatok szerint négyen haltak meg a viharban. De lehetséges, hogy több áldozatot követelt a tegnap esti ítéletidő. A viharban egy csónak is felborult. Öten voltak rajta. Három embert sikerült kimenteni a vízből, két ember azonban eltűnt. Egyiküket - egy nőt – délután találták meg a Dunában Ercsinél
Csaknem 400 sérült
Csaknem négyszázan sérültek meg a viharban és az utána kitört pánikban, de az adatok folyamatosan változnak. Az ügyeletes kórházak fogadóképessége nem lett volna elég a betegek ellátására, ezért több más intézményben is fogadták őket. Évtizedek óta nem történt olyan katasztrófa Magyarországon, amelyben ennyien sérültek volna meg.
Ötvennél több mentőautó szállította a tűzijáték közben és utána megsérült embereket a budapesti kórházakba. Zentai István az egyik szálloda tetejéről nézte volna a tűzijátékot. Ehelyett a kórházban kötött ki, ahol össze kellett varrni a fejét.
„Jött a vihar, és próbáltunk lemenni a lépcsőn, és ott sorakozni kellett, és valami hátulról eltalált, nem tudom, mi” – emlékezett vissza a férfi.
Több kórházba vitték a sérülteket, az ügyeletes kórházak nem tudták volna ellátni az embereket, ezért például az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet is fogadott betegeket. Ide egy órán belül 15 orvost, 5 műtőst, 6 beteghordót, röntgeneseket és egy telefonközpontost is berendeltek.
„Van egyelőre öt olyan sérültünk, akit meg kell operálni, akik súlyos sérültek, a többsége, ezek szerint 40, ezek olyan sérültek, akiknek metszett sebei, horzsolásai, illetve olyan sebeik vannak, amiket meg kellett varrni” – mondta Magyari Zoltán, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet igazgatóhelyettese.
A legtöbben a lehulló cserepektől, faágaktól, vakolattól sérültek meg. De volt, akit a nagy kavarodásban kiraboltak, ezért került kórházba.
„Egy, eláztam az esőben a tűzijátékon, megvertek, elvették a telefonomat, fejbe vágtak, és itt vagyok, felszakadt a szám, úgyhogy most várok arra, hogy beengedjenek valami röntgenre, vagy nem tudom, amire jöttem” – mondta Szulágyi Réka.
Végül hajnali két órára normalizálódott a helyzet a Baleseti Intézetben. A tűzijátékban a legfrissebb adatok szerint körülbelül négyszázan sérültek meg, az ellátásukban részt vevő kórházak 10 millió forintos gyorssegélyt kapnak a fővárostól. A mentősök szerint évtizedek óta nem történt olyan katasztrófa Magyarországon, amelyben ennyien sérültek volna meg.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter ma arra kérte a viharban sérült és kórházba szállított családtagjaikért aggódó hozzátartozókat, hogy ne a mentők 104-es segélyhívóján, hanem a 06-80-374-636-os zöld számon érdeklődjenek.
Több száz milliós viharkár
Megrongálódott tetők, összetört autók, kidőlt fák
RTL Klub Híradó - Kiss Norbert Ádám
2006-08-21 17:16:09
Több ezer bejelentésre számítanak a biztosítók. Eddig 800-an jelentették be, hogy a vihar leszakította a tetőt vagy eláztatta a pincét. A Sándor-palota teteje leszakadt, több kocsira zuhant rá a törmelék. A tűzoltóknak rangsorolniuk kell, először oda mennek, ahol például életveszélyes egy kidőlt fa.
A tűzoltók először oda mentek, ahol emberélet kerülhetett veszélybe. Este csaknem 400-szor hívták őket. A vihar sorra rongálta meg a bérházak tetejét és a szabadtéri szórakozóhelyeket. A fákat sem kímélte a vihar. A Népligetben több mint 100 fa dőlt ki. Trolibuszok, villamosok felsővezetékét szaggatta le a szél.
Az első összesítések alapján 800 bejelentés érkezett a biztosítókhoz. A károk háromnegyedét a fővárosból jelentették. A cégeknek eddig 100 millió forint körüli összeget kell kifizetniük, de a bejelentések a következő napokban minden bizonnyal megsokszorozódnak.
Lassan helyreáll a közlekedés
A tegnapi ítéletidő a közlekedést is megbénította Budapesten és környékén. Villamosok és trolibuszok maradtak ki felsővezeték-szakadás miatt, a 70-es és 78-as troli, illetve a 3-as és 62-es villamos még most se a teljes vonalon jár.
Vasárnap este egy-másfél órát késtek a vonatok, lezárták a Nyugati pályaudvart, és mivel a Déli és Kelenföldi pályaudvar között fa dőlt egy vezetékre, csak egy vágányt lehetett használni. A hibát ma hajnalra kijavították.
Azonnali vizsgálatot rendelt el a kormány
A kormányfő részvétét fejezte ki az elhunytak hozzátartozóinak
RTL Klub Híradó
2006-08-21 12:36:15
Azonnali vizsgálatot rendelt el Gyurcsány Ferenc miniszterelnök annak kiderítésére, hogy milyen meteorológiai előrejelzések álltak rendelkezésre a vasárnap esti tűzijáték alatt kitört viharról, illetve volt-e lehetőség a tűzijáték elhalasztására vagy a megadott programtól való eltérésre.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál 10 órára terveztek sajtótájékoztatót, de ez elmaradt. Korábban a szolgálatnál azt mondták: már este 6 órakor kiadtak egy figyelmeztetést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője ugyanakkor cáfolta, hogy konkrét helyre, és a vihar erősségére vonatkozó tájékoztatást kaptak volna.
Demszky Gábor Budapest főpolgármestere szerint a szervezőknek le kellett volna fújniuk a tüzijátékot. Ugyanezt mondta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke. Lázár János szerint vagy el kellett volna halasztani, vagy félbe kellett volna szakítani a tűzijátékot.
Meghaltak a viharban
Éppen a tűzijátékkal egyidőben érkezett meg a vihar
RTL Klub Híradó - Varga Zoltán, Erdélyi Angelika
2006-08-21 13:20:30
Hárman meghaltak és több mint százan megsérültek, amikor óriási vihar tört ki Budapesten az augusztus 20-ai tűzijátékkal egyidőben.
Hárman meghaltak, két ember eltűnt, több százan megsérültek tegnap este az augusztus 20-ai tűzijátékra kilátogatók közül Budapesten. A vihar hatalmas pusztítást végzett a Duna part környékén. Fákat csavart ki, tetőket rongált meg az orkán erejű szél. A lehulló cserép és üvegdarabok több száz autót törtek össze.
A tűzijáték kezdetével szinte egyidőben először orkán erejű szél támadt, majd özönvízszerű eső zúdult Budapest belvárosára.
Néhány perccel később mindenfelé vihar elől menekülő embereket lehetett látni. A nézőkre több helyen cserepek, üvegdarabok hullottak. A tűzijátékra kilátogatók a hidak alatt és az aluljárókban kerestek menedéket.
A kidőlt fák 2 embert megöltek. A Lánchídnál egy 12 éves kislány és egy 28 éves férfi halt meg. Az Erzsébet hídnál pedig egy idős asszony vesztette életét, azt még nem lehet tudni, hogy miért.
A Dunán hajónak ütközött egy csónak, többen a vízbe estek. Három embert sikerült kimenteni, ketten viszont eltűntek.
Fél tíz után a belvárosban folyamatos szirénázást lehetett hallani. A járdákat és az utcákat sok helyen fák zárták el. A lehulló cserepek pedig autókat rongáltak meg, szélvédőket törtek be.
A Sándor palota környékén 13 autó tört össze, összesen azonban több száz rongálódott meg. Több háztetőt is megtépázott a szél, hogy pontosan mennyit, azt senki sem tudja egyelőre megmondani.
Több villanyoszlopot is derékba tört a szél. A kárelhárításon egész éjszaka dolgoztak a szakemberek.
Száznál is többen sérültek meg a viharban és az utána kitört pánikban, 38-an súlyosan. Az ügyeletes kórházak kapacitása nem lett volna elég a betegek ellátására, ezért az Országos Baleseti Intézetben is fogadták őket, így összesen 5 helyre vitték a sérülteket.
Évtizedek óta nem történt olyan katasztrófa, amelyben ennyien sebesültek volna meg.
50-nél több mentőautó szállította a tűzijáték közben és utána megsérült embereket a budapesti kórházakba. A megázott, és a hidegben kihűlt gyerekek szállításában a polgárőrség is segített a mentőszolgálatnak.
"Nagyon sok kisgyerekes szülő volt ott, néhány hónapostól a 2-3 éveseket kellett elszállítanunk segíteni, mert a mentős kollégák nem bírták kapacitással, úgyhogy polgárőr autókkal is igyekeztünk mindenkit, akit tudtunk elvinni" – mondta Séllyei Gábor, I. kerületi polgárőr.
Zentai István az egyik szálloda tetejéről nézte volna a tűzijátékot.
"Jött a vihar és ugye próbáltunk lemenni a lépcsőn, és ugye ott sorakozni kellett és valami hátulról eltalált, nem tudom, mi" - mondta Zentai István.
Össze kellett varrni a fejét. A Baleseti Intézetbe 15 orvost, 5 műtőst és még további dolgozókat kellett behívni.
A vihar után a mentősök összesen 104 sérültet vittek kórházba, 38 súlyosat és 66 könnyebbet. Az elmúlt évtizedekben ez volt a legtöbb sérülttel járó katasztrófa Magyarországon.
A tűzoltók országszerte 350 riasztást kaptak, ebből 200 a fővárosból érkezett. Elsősorban kidőlt fákhoz, sérült tetőkhöz, leszakadt vezetékekhez valamint elöntött pincékhez riasztották őket. Az orkán Budapesten kívül Fejér megyében Székesfehérváron, Pest megyében Cegléd, Dabas, Nagykáta térségében okozta a legnagyobb károkat.
Folyamatosan takarítják a romokat a közterületfenntartó munkatársai Budapesten, de sok helyre még nem jutottak el. Az utcák még mindig tele vannak lehullott faágakkal, cserepekkel, több utcát a rendőrség lezárt a Belvárosban a leszakadt felsővezetékek miatt. A vasárnap esti vihar elsősorban a főváros belső területein, a Budai Várban, Krisztinavárosban és a Belvárosban okozott károkat. Háztetők rongálódtak meg, fák és jelzőtáblák dőltek ki és villamos felsővezetékek sérültek meg. A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. szóvivője, Szegedi Péter önkéntesek segítségét várja a viharkárok felszámolására.
A kármentesítést csak éjszaka 11 óra után tudták elkezdeni az FKF munkatársai, miután a rendőrség átadta a nekik a területet. Eddig több száz köbméter hulladékot, elsősorban letört ágakat, és megrongált pavilonokat szállítottak el. A budai és a pesti alsó rakpartokat várhatóan csak délelőtt adják vissza a forgalomnak, miután befejezték a kármentesítést.
Az FKF munkatársainak csaknem 3000 köbméter hordalékot, papírt kell elszállítaniuk, ezért 4-500 önkéntes segítségére számítanak. Akik tehetik, jelentkezzenek a 210-05-73-as fővárosi telefonszámon.
Jelenleg 400 kézi úttisztító és 52 munkagép tisztítja a főutakat, és csak ezután kezdik el a mellékutak takarítását.
Eltűnt petárdák
Eltűnt több tucat, a tűzijátékhoz használt pirotechnikai eszköz is a tegnap esti viharban. A rendőrség azt kéri, hogy aki ilyet talál, az értesítse a legközelebbi rendőrörsöt vagy hívja a 107-es segélyhívó számot.
Tönkretette a kamerákat is a vihar
A tűzijáték közvetítését biztosító hét RTL-es kamera közül ötöt tett tönkre a vihar tegnap este. A kamerák többsége egy dunaparti szálloda tetején volt, 35 méter magasságban, ahol a berendezéseket kollégáink tartották, hogy el ne repüljenek. A fél órás közvetítés idején előfordult, hogy mindössze egyetlen kamera működött. A stábot az védte meg a vihartól, hogy lehúzódtak a tetőt szegélyező mellvéd mögé, miközben körülöttük székek röpködtek és ablakok törtek.
Tragikus tűzijáték
Hatalmas vihar tombolt Budapesten
RTL Klub Híradó
2006-08-21 00:35:19
Tragédiával végződött az augusztus 20-ai tűzijáték. A pontban 9 órakor, a tűzijáték kezdetekor hirtelen lezúduló viharnak több halálos áldozata van.
Úgy tudni, hogy a Lánchíd budai hídfőjénél ketten haltak meg, amikor kidőlt egy fa. Ennek a balesetnek két súlyos sérültje is van, ketten pedig könnyebben sérültek meg. Dobson Tibor, a Kataszrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője megerősítette, hogy 2 ember meghalt, és az eddigi adatok szerint városszerte legalább 80-100 ember megsérült.
A Duna két partján óriási tömeg gyűlt össze a látványosság előtt, de ahogy feltámadt a szél, mindenki elindult valamilyen fedett helyre. A tűzijátékra összegyűlt emberek között pánik tört ki. Aki tehette, bemenekült valahova: mélygarázsba, de voltak, akik a kisföldalattiban kerestek menedéket.
Akinek szerencséje volt, bejutott egy lépcsőházba vagy más épületbe. Sokan a hidak alatt kerestek menedéket, bár az esőt oda is befújta a szél. Kisebb csoportok a parkoló járművek fedezékébe bújtak, mert a széltől nem lehetett előrehaladni, ráadásul a förgeteg rengeteg szemetet is hozott magával.
A BKV leállította a villamosokat és trolikat. A várban a Dísz tér környéki házak tetejét rongálta meg az óriási szél, legalább 10-15 autóban is károkat okozott a vihar. A Népligeti buszállomás teteje is megrongálódott.
A Dunán hajók ütköztek egymásnak, a folyóból négy embert kellett kimenteni. Egy embert pedig még mindig keresnek. A mobiltelefonok azokban az órákban nem vagy alig működtek. Sok helyen pedig nem volt áramszolgáltatás.
Több televízió élőben közvetítette a tűzijátékot, de az RTL Klub kivételével mindegyik adása megszakadt. A műsor alapján a tűzijátékot végigcsinálták a szervezők, bár a látványosságot legfeljebb a tévék előtt ülők tudták élvezni.
Rengeteg a riasztás a fővárosban: többfelé fák dőltek ki, volt, ahol tető szakadt be. Az Országos Mentőszolgálat minden munkatársa a riasztásokat fogadja - mondta a mentőszolgálat egyik ügyeletese a független Hírügynökségnek.
Szemtanúk szerint leszakadt a Népligeti buszpályaudvar tetőszerkezetének egy része.
Az erős szél megbontotta a Sándor palota melleti épület tetőszerkezetét. A lehulló cserepek több autót megrongáltak.
Érkezett egy bejelentés egy petárda okozta égési sérülésről is, de az ügyeletes hozzátette, egyelőre nem tisztázott, hogy egy a nagy szélben elsodródott tüzijáték okozott-e sérülést.
Hajnalra várhatóan helyreáll a vonatközlekedés az országban, jelenleg azonban még jelentős késésekre kell számítaniuk az utasoknak - tájékoztatta a Független Hírügynökséget Kavalecz Imre, a MÁV Zrt. szóvivője.
A Nyugati pályaudvar már fogad és indít is vonatokat. Korábban itt körülbelül egy órán át azért volt fennakadás, mert Rákosrendező pályaudvarnál egy fa dőlt a vágányokra.
Rákos és Pécel között felsővezeték zárlat volt, de diesel mozdonyokkal már itt is elindulhatott a forgalom. A Kelenföldi- és a Déli pályaudvarok között azonban még mindig csak egy vágány járható, emiatt a Dunántúlra induló szerelvények késnek. Kavalecz Imre hozzátette, már mindenhol járnak a vonatok, de késésekre kell számítani.
A szóvivő elmondta azt is: nem csak a mentesítő vonatokon, hanem már a korábban induló szerelvényeken is hatalmas volt a zsúfoltság. Az emberek ugyanis, amikor látták, hogy kitör a vihar, szinte megrohanták a pályaudvarokat.